Msze święte po polsku w Tokio

Z roku na rok coraz liczniejsi są uczestnicy odprawianej po polsku Mszy św. w Tokio. W każdą niedzielę jest ich ponad stu, a w największe święta ich liczba dochodzi do pięciuset. W maju kilkoro dzieci z polskich i polsko-japońskich rodzin przystępuje tam do I Komunii. Msze św. odprawia się po polsku od blisko ćwierć wieku w kościele św. Ignacego w dzielnicy Tokio - Kojimachi. Początkowo odbywały się one raz na miesiąc, a od 15 lat odprawiane są co tydzień.

Duszpasterzem tokijskich Polaków jest 84-letni jezuita, o. Tadeusz Obłąk. Ten obecnie emerytowany profesor prawa kanonicznego na jezuickim uniwersytecie Sophia przybył do Japonii 50 lat temu. W opiece nad wiernymi współpracują trzy polskie zakonnice. Od dwóch lat przy kościele prowadzi się dla dzieci polską szkołę niedzielną.

Do tokijskiej wspólnoty polonijnej należą głównie nasze rodaczki, które wyszły za Japończyków. Również ich mężowie często przychodzą na polską Mszę, mimo iż ponad połowa z nich to niekatolicy. Ponadto wśród uczestników są pracownicy polskiej ambasady, studenci, osoby odbywające praktykę.

Według danych statystycznych opublikowanych przez japoński urząd ds. imigracji w roku 2004 w Kraju Kwitnącej Wiśni zamieszkiwało 864 Polaków.

inf. KAI

 

Zobacz także