Religijna pieśń biesiadna

Jest to gatunek pieśni religijnej, a nawet co gorsza liturgicznej, który niezwykle mocno zakorzenił się w wielu parafiach. Jest to dla mnie absolutnie przerażające.

Pod względem muzycznym pieśń owa charakteryzuje się rytmem walczykowym, rzewną i niestety bardzo chwytliwą melodią oraz harmonią złożoną z maksymalnie trzech akordów. To wszystko dałoby się ostatecznie jakoś znieść, gdyby tekst był głęboki i porywający. Niestety również w tej warstwie można dostrzec pewne braki, jak choćby wybujałą ckliwość doprawioną rymami częstochowskimi. Czyż nie jest tak, że słysząc początek pieśni "Pan Jezus już się zbliża" chciałoby się zakrzyknąć: "A teraz panie proszą panów!", a z kolei do pieśni "Niech będzie chwała i cześć" idealnie pasowałby wstęp do "Gdzie się podziały tamte prywatki"? Przyznam, że mimo szczerych chęci trudno jest mi się tymi pieśniami modlić i zastanawiam się, jak to się udaje innym. Prawdopodobnie atutem tego rodzaju muzyki religijnej jest pewnego rodzaju chwytająca za serce emocjonalność. Tylko czy to wystarczy, żeby wykonywać ją podczas liturgii?


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Urszula Rogala

Urszula Rogala na Liturgia.pl

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (specjalność: kompozycja). Komponuje utwory solowe, kameralne, chóralne i orkiestrowe, a także muzykę filmową i liturgiczną. Jej kompozycje były wielokrotnie wykonywane w kraju i za granicą, między innymi podczas paru edycji Uczniowskiego Forum Muzycznego (m.in. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego), podczas cyklu koncertów symfonicznych w ramach projektu Nova Hereditas, na wielu koncertach w Akademii Muzycznej im. F. Chopina, a także podczas koncertu członków orkiestry Opéra Royal de Wallonie (Belgia). Od wielu lat śpiewa i dyryguje w scholach parafii oo. Dominikanów na Służewie w...