Uroczystość Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie

Procesją, w której niesiono relikwiarz głowy św. Wojciecha, rozpoczęła się w niedzielę w Gnieźnie uroczystość translacji (przeniesienia) relikwii biskupa-męczennika. Święto nawiązuje do średniowiecznej tradycji, według której, po kanonizacji doczesne szczątki męczennika wyniesionego na ołtarze przenoszono z miejsca ich pierwotnego spoczynku do ołtarza głównego.

„Święty Wojciech był jednym z tych, którzy poszli za Chrystusem – mówił w czasie Mszy św. sprawowanej u grobu męczennika bp Bogdan Wojtuś. – Jako biskup, jako zakonnik, jako misjonarz odważnie głosił wszystkim Dobrą Nowinę. Czyż nie spełniły się w jego życiu słowa Chrystusa «kto chciałby Mi służyć, niech idzie za mną»? Co to znaczy służyć? Służyć to znaczy miłować!” – mówił bp Wojtuś.

Podkreślił również, że świadectwo św. Wojciecha trwa i wciąż wydaje nowe owoce. Jego śladem idą misjonarze, zakonnicy, siostry zakonne i kapłani. Śladem tym idą także alumni, którzy do kapłaństwa się przygotowują. Podczas Eucharystii dziewięciu z nich zostało przyjętych do diakonatu i prezbiteratu. Odtąd – jak mówił bp Wojtuś – będą wzrastać w powołaniu i przygotowywać się do odważnego głoszenia Chrystusa oraz kontynuowania misji, jaką podjął ongiś św. Wojciech.

W kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej czytany jest także list abp Henryka Muszyńskiego, wydany z okazji święta Przeniesienia Relikwii św. Wojciecha. Jak pisze metropolita gnieźnieński: „Tylko przez świadectwo własnego życia możemy pokazać, że Ewangelia jest ciągle żywa i potrafi nadal fascynować i urzekać. Trzeba nam więc otworzyć się na słowo Pana i odkryć Jezusa Chrystusa jako ośrodek własnego życia. Człowiek bowiem może się dzielić jedynie tym, kim jest i co posiada” – napisał abp Muszyński.

Uroczystość Translacji Relikwii św. Wojciecha obchodzona była w archidiecezji gnieźnieńskiej od XII wieku. Wyłączono ją z kalendarza liturgicznego dopiero w 1974 roku, w wyniku reform Soboru Watykańskiego II. Przywrócono w 2000 roku, dzięki usilnym staraniom abp Henryka Muszyńskiego, któremu zależało na jak najbardziej uroczystym uczczeniu milenium śmierci i kanonizacji patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej.

inf. KAI

 

Zobacz także