Służba Boża – dla Boga i dla człowieka

Jedną z najpiękniejszych nazw Eucharystii jest Służba Boża.

Ministranci zakładają alby albo komże, żeby służyć – tak sami mówią. Celebrans modli się w imieniu wszystkich, aby umieli służyć ze swobodą ducha.

Lektorzy i kantorzy służą głosem, aby Słowo zabrzmiało. Kapłan służy gestem i słowem, aby Chrystus stał się sakramentalnie obecny.

Wiele jeszcze można powiedzieć o tej Bożej służbie, ale najważniejsze jest to: Pan się przepasze i będzie usługiwał swoim sługom. Gdzie? Kiedy? Wtedy – w Niebie. Wtedy – w Wieczerniku, kiedy umywał uczniom nogi. Teraz – kiedy głosi słowo i karmi swoim Ciałem. Także w konfesjonale Chrystus sądzi, przebacza, leczy – służy.

Zaiste, służba Boża – w obydwu znaczeniach: służba Bogu i służba Boga dla człowieka.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.