Abecadło Adwentu: Ligawy

Od ponad dwustu lat na Mazowszu, Podlasiu i Kurpiach (sporadycznie w Lubelskiem) w czasie Adwentu można usłyszeć dźwięk trąb. Etnografowie jeszcze dzisiaj na tych ziemiach odnotowują otrąbywanie (ogłaszanie) adwentu na dawnych drewnianych trąbach pasterskich – ligawkach, zwanych legawami.

Legacze, jako symboliczni pasterze stada, wcześnie rano mają przypominać prostymi dźwiękami o zbliżającym się Dniu Ostatecznym. Dźwięk trąby jest mocno osadzony w symbolice Starego i Nowego Testamentu. Towarzyszył szczególnym momentom, w których biblijnymi ‘legaczami’ byli zazwyczaj aniołowie. Trąba ma ludzi zbudzić, oddzielić stare od nowego, jest w tym domieszka tęsknoty za ostatecznym przyjściem Pana.

Jeden z wiejskich legaczy mawiał więc, że: „ligowanie polega na tym, aby wolno wyciągnąć tę melodię […], żeby była taka żałość, tęsknota”.

mg

|config=wideo|image=http://www.liturgia.pl/zasoby/uploads/files/wstawianie_wideo/img/abecadlo_screen.jpg
http://www.youtube.com/watch?v=Gd_UDvWI5tQ


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także